Żywica epoksydowa – jak zacząć pracę z tym materiałem?

Żywica epoksydowa – jak zacząć pracę z tym materiałem?

Z tego materiału można wykonać naprawdę sporo. Żywica epoksydowa jest wykorzystywana do tworzenia biżuterii, ozdób, mebli, a także świetnie się sprawdza jako wykończenie podłogi. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się spróbować swoich sił w pracy z tym materiałem?

Czym jest żywica epoksydowa?

Warto wiedzieć czym jest tak naprawdę żywica epoksydowa. Ta, którą można kupić, jest dwuskładnikową mieszanką – półpłynnej żywicy i utwardzacza. Po wymieszaniu odpowiednich proporcji, taki surowiec zastyga samoistnie, poprzez zachodzące w nim procesy chemiczne. Nie trzeba do tego lampy UV czy podgrzewania. Ale samo odmierzenie proporcji jest bardzo ważne, żeby żywica dobrze zastygła, i nie pojawiły się pęknięcia.

Jaką żywicę wybrać?

Z innej żywicy epoksydowej będą korzystać osoby, które robią biżuterię, ramki kwiatowe, a z innej ci, którzy chcą zrobić stolik czy większy stół. Dlatego warto na początku poświęcić trochę czasu nie tylko na samo poczytanie więcej o temacie, ale także na samo testowanie jak się, z którą żywicą epoksydową pracuje, jak zalewać warstwy, ile ich dawać itd. Żywica odlewnicza długo zasycha, ale tworzy bardzo trwałą powierzchnię. Z kolei żywica do laminowania, nada blasku pokrywanej powierzchni. Nie warto robić więcej mieszanki, niż będzie potrzebna. W internecie są dostępne kalkulatory, które pozwalają obliczyć, ile należy jej przygotować.

Przygotuj miejsce pracy

Nie każdy oczywiście dysponuje warsztatem czy choćby garażem, gdzie może pracować z żywicą. Warto jednak nawet jeśli robimy mniejsze meble czy biżuterię w domu, wiedzieć o kilku ważnych wskazówkach, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko niepowodzenia. Przede wszystkim w pomieszczeniu nie powinna panować zbyt duża wilgoć. Nie powinno też być zbyt ciepło, maksymalnie zakłada się, że temperatura powinna mieć do 25 stopni. Unikajmy też przeciągów. Nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu, żywica co prawda nie jest toksyczna, ale dłonie warto ochronić rękawiczkami. Podczas pracy z żywicą epoksydową warto najpierw zacząć od prostych form jak foremki sylikonowe, wiele z nich można kupić za kilka złotych. Należy najpierw obyć się z tym materiałem.

Nie zniechęcaj się

To chyba najważniejsze – daj sobie czas. Przecież nikt od razu nie jest mistrzem w swoim fachu. Trzeba najpierw popróbować.

2 thoughts on “Żywica epoksydowa – jak zacząć pracę z tym materiałem?

  1. Pingback: Dlaczego żywica epoksydowa pęka? 👀 Sumerbel

  2. Pingback: Zagrożenia dla zdrowia związane z pracą z żywicą. ⚠️🧤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe