Dlaczego żywica epoksydowa pęka?

Dlaczego żywica epoksydowa pęka?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z żywicą epoksydową, warto wiedzieć, jakich błędów unikać, żeby uniknąć niepotrzebnych frustracji i marnowania materiału. Bardzo często w efekcie niewłaściwej pracy z żywicą, po jej zaschnięciu pojawiają się pęknięcia. Podobnie może się też zdarzyć, podczas niewłaściwego użytkowania przedmiotów z niej zrobionych. Dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć?

Dobra podstawa – przygotuj dobrze drewno

Tym razem skupimy się głównie na tematyce mebli z żywicy epoksydowej. Te prawdziwe dzieła sztuki cieszą się wielką popularnością, i wcale nie ma się co dziwić, bo stanowią piękne i użytkowe meble. Dodatkowym plusem jest to, że każdy z nich jest jedyny i wyjątkowy. Aby jednak żywica nie pękała, a blaty pięknie się prezentowały, należy pamiętać, że drewno musi być suche. Warto zakupiony czy pozyskany kawałek drewna zostawić w zadaszonym miejscu na kilka dni i regularnie sprawdzać, na jakim poziomie jest aktualnie jego wilgotność. Jeśli wilgotne drewno zostanie zalane żywicą epoksydową, zarówno na drewnie jak i na żywicy mogą pojawić się pęknięcia.

Miejsce do pracy

O ile tworzysz niewielkie rękodzieło, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracować w domu czy mieszkaniu. Jednak praca z meblami wymaga już większej powierzchni, idealny będzie warsztat, czy choćby garaż. W takim pomieszczeniu nie może być zbyt wilgotno, za gorąco, powinno się też unikać przeciągów. Może to wpływać na pojawianie się pęknięć na zalanym blacie.

Nieodpowiednia żywica

Nie każda żywica nadaje się do każdego z realizowanych projektów. Warto więc rozeznać się, jaki materiał będzie najlepszy, biorąc pod uwagę głębokość zalania. Na opakowaniach żywicy epoksydowej są informacje, do jakich odlewów będzie się nadawać. Statystycznie rzecz biorąc, nie da się ukryć, że pęknięcia pojawiają się na tych tańszych rodzajach. Nie znaczy to jednak, że droga żywica nieodpowiednio zalewana nie pęknie. To też kwestia wprawy w jej zalewaniu.

Błędy przy mieszaniu

Nie tylko ma znaczenie, to jaki rodzaj żywicy epoksydowej będzie użyty, ważne  jest także to czy zostanie ona dobrze wymieszana z utwardzaczem i pigmentem. Prawidłowe proporcje pozwolą uniknąć błędów. Warto pamiętać, że jest to surowiec, z którym trzeba popracować, żeby samemu się przekonać, co się najlepiej sprawdza. Dlatego na początku, nie warto porywać się na wielkie projekty, tylko ocenić co się sprawdza a co nie, na mniejszych powierzchniach jak małe stoliki i blaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe