Praca z żywicą epoksydową nie wiąże się z obcowaniem z niebezpiecznymi materiałami. Jednak warto odpowiednio przygotować się do pracy, a także zapewnić sobie komfortową przestrzeń, dzięki czemu praca będzie przyjemniejsza.
Zabezpiecz się maską
Podczas zalewania form żywicą epoksydową należy mieć założoną maskę. Podczas wiązania tej żywicy z utwardzaczem wytwarzane są opary, których nie należy bezpośrednio wdychać. Nie zapominaj też o zabezpieczeniu rąk rękawiczkami, a także oczu – okularami ochronnymi. Warto też pracować w odzieży z długim rękawem, ponieważ najczęściej dochodzi właśnie do podrażnień skóry. Dlatego należy do pracy przygotować się tak, aby powierzchnia ciała była zabezpieczona.
Miej osobne miejsce do pracy
Nie każdy może sobie pozwolić na osobny warsztat. O ile nie jest to przeszkodą jeśli ktoś wykonuje niewielkie rękodzieło, to już blaty i stoły wymagają większej powierzchni. Podczas prac takich jak np. szlifowanie żywicy epoksydowej warto pamiętać, że będzie się unosiło sporo pyłu. Dlatego nie należy robić tego w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy. A jeśli nie mamy wyjścia, to warto zabezpieczyć podłogę na przykład folią ochronną i pamiętać o zamknięciu drzwi do innych pomieszczeń.
Jakie dolegliwości pojawiają się najczęściej?
Poza podrażnieniami skóry, do których dochodzi poprzez kontakt żywicy epoksydowej ze skórą, innymi zagrożeniami są podrażnienia układu oddechowego. Opary, jakie powstają podczas zastygania żywicy, mogą wpływać drażniąco na nos, gardło, płuca. Narażanie się na ich wdychanie może prowadzić do uczulenia, a nawet astmy. Osoby, które chorują na astmę, powinny unikać pracy z tym surowcem. Warto zainwestować w dobrej jakości maski, które pozwalają zabezpieczyć się przed ich działaniem. Warto pamiętać, że uczulenie na żywicę może pojawić się w dowolnym momencie. Można pracować z tym surowcem wiele miesięcy i może pojawić się nagle.
Co z biżuterią?
Nie trzeba wcale pracować z tym surowcem, żeby mieć podrażnienia. Jeśli ktoś ma na nią alergię, to nawet noszenie utwardzonej biżuterii z żywicy epoksydowej może prowadzić do podrażnień. Jeśli planujesz nosić, czy tworzyć rękodzieło, najpierw warto na małej próbce sprawdzić, czy nie ma się alergii.