Ile żywicy na stół?

Ile żywicy na stół?

Samodzielne wykonanie mebla to nie mała satysfakcja. Wiele osób szuka w tym nowego hobby, a sama praca z drewnem potrafi bardzo dobrze odstresować. Meble z żywicy epoksydowej cieszą się bardzo dużą popularnością. Prezentują się bardzo dobrze, pasują praktycznie do każdego wnętrza i każdy z nich ma swój indywidualny charakter. Ile żywicy jest potrzebne do wykonania takiego stołu?

Przygotuj blat

Najpierw musisz odpowiednio przygotować blat. Drewno musi być odpowiednio oczyszczone i odtłuszczone acetonem. Drewno należy umieścić w formie, którą z łatwością można zrobić samemu. Żywica świetnie wypełni wszystkie ubytki, luki. Jeśli chcesz wypełnić większą przestrzeń na przykład między dwoma kawałkami drewna, pamiętaj, aby dobrze je umieścić w formie, tak żeby były stabilne i nie przesuwały się podczas zalewania.

Przygotowanie żywicy

Zalewanie żywicą nie jest zbyt skomplikowane, ale jeśli to twój pierwszy raz z tym materiałem, warto najpierw spróbować na mniejszych elementach, tak aby nie tracić czasu, żywicy i nerwów. Trzeba nabrać wprawy. Są różne rodzaje żywicy, i różnią się między innymi grubością zalania. To jeden z podstawowych błędów, jaki jest popełniany przy jej doborze. Jeśli potrzebujesz zalać blat na grubość 5 cm, nie wybieraj żywicy epoksydowej, która jest przeznaczona do zalania na max. 1 cm. Ilość żywicy należy odmierzyć z nadmiarem. Lepiej, żeby trochę zostało, niż na koniec okazało się, że jej zabraknie.

Najpierw pomaluj drewno

Zanim będziesz zalewać formę, najpierw należy pędzlem z żywicą pomalować powierzchnię drewna. Po co się to robi? Takie pierwsze laminowanie drewna sprawia, że podczas zalewania nie powinny się pojawić pęcherzyki powietrza. Po pomalowaniu trzeba poczekać, aż żywica się zwiąże i wtedy można przejść do zalewania.

Ile żywicy?

Najpierw zmierz szerokość i długość formy. Pamiętaj też, że potrzebujesz nieco więcej żywicy do pomalowania drewna. W uproszczeniu — na 1 mm grubości żywicy na powierzchni 1 metra kwadratowego, będziesz potrzebować 1 kg żywicy. Co jeśli forma ma nieregularne kształty? I na to jest ciekawy sposób. W zagłębienia wystarczy włożyć folię malarską i wypełnić ją wodą, którą potem wystarczy zważyć. Wtedy będziemy wiedzieć, ile żywicy będzie potrzebne.

2 thoughts on “Ile żywicy na stół?

  1. Kaldekor says:

    Z wielkim zaciekawieniem przeczytałam wpis dotyczący wykonania stołu z żywicy epoksydowej. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie procesu, z pewnością jest niezwykle pomocne dla osób zaczynających swoją przygodę z tym materiałem. Chciałabym dodać, że warto również wziąć pod uwagę właściwości żywicy pod kątem odporności na działanie promieni UV. Niektóre żywice mogą w wyniku długotrwałego nasłonecznienia nieco zmieniać barwę, co może wpływać na ostateczny efekt wizualny mebla. Dodatkowo, dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z żywicą, mogłoby być również ciekawym doświadczeniem dodać do niej pigmenty, które stworzą efekt marmuru, czy galaktyki. Można też eksperymentować z dodatkami takimi jak płatki miedzi, złota czy srebra, muszle, kamyki itd. To dodatkowy element, który może uczynić stół jeszcze bardziej unikalnym i dopasowanym do indywidualnych upodobań.

    • SUMERBEL says:

      Dziękujemy za bardzo wyczerpujący komentarz. To prawda, żywicę epoxydową możemy wykorzystać na różne mniej czy bardziej kreatywne projekty. Można byłoby rozpisywać o tym bez końca, bo przecież jedynie wyobraźnia nas ogranicza. Serdecznie pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe