Czy żywica epoksydowa żółknie?

Czy żywica epoksydowa żółknie?

Z żywicy epoksydowej wykonuje się nie tylko meble, zabezpiecza podłoża, ale to też materiał, który jest wykorzystywany do robienia biżuterii, czy kompozycji kwiatowych w ramkach. Może się tak zdarzyć, że po pewnym czasie żywica będzie żółknąć, co nie wygląda zbyt estetycznie. Jak można temu zaradzić?

Czemu żywica żółknie?

Nie każdy w swoich pracach czy projektach wykorzystuje barwniki do żywicy. Wielu osobom zależy na naturalnym i przezroczystym efekcie, żeby np. jeszcze lepiej wyeksponować, to co jest w niej zatopione. Może się jednak stać tak, że żywica po jakimś czasie zacznie żółknąć. Niestety, po fakcie nie wiele da się zrobić. Są trzy główne powody, które sprawiają, że żywica z czasem będzie zmieniać kolor.

Ekspozycja na światło UV

To jest najczęstsza przyczyna, dlaczego po jakimś czasie żywica zaczyna zmieniać kolor i żółknąć. Podczas ekspozycji elementów z żywicy epoksydowej na słońce pobudzone zostają cząsteczki polimerów, co prowadzi do ich rozpadu. Tak naprawdę proces żółknięcia żywicy epoksydowej rozpoczyna się od razu po ekspozycji na promieniowanie UV, jednak żółtawe zabarwienie może się pojawić do 24 H.

Wysokie temperatury

Wystawianie mebli z żywicy epoksydowej nawet w zacienionym miejscu, gdzie nie będą bezpośrednio padać promienie słoneczne, ale są wysokie temperatury, także może przyczynić się do żółknięcia surowca. Nie chodzi też o samą ekspozycję mebla, jeśli będziesz przechowywać żywicę epoksydową w miejscu o wysokiej temperaturze, to później podczas zalewania form, jest spora szansa, że zacznie żółknąć. Ostatni z powodów to wystawianie żywicy na działanie wody. Powinna być przechowywana w suchym miejscu.

Co jeszcze można zrobić?

Zabezpieczenie powierzchni lakierem powinno pomóc, choćby podczas zalania stołu i kontaktu z wodą. Sam lakier sprawia, że powierzchnia jest też odporna na zarysowania. Pamiętaj, że nawet dobrze zabezpieczony stół czy mebel lakierem nie ma szans z działaniem wysokich temperatur. Używaj podkładek i nie wystawiaj takich mebli na działanie promieni UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe