Żywica epoksydowa — co to jest?

Żywica epoksydowa — co to jest?

Unikatowe meble z żywicy epoksydowej coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Zachwycają nie tylko wyglądem, ale także trwałością oraz możliwością personalizacji choćby poprzez wybór koloru żywicy epoksydowej. Ale czym tak naprawdę jest ten materiał?

Czym jest żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa to związek sztucznych tworzyw, po ich utwardzeniu stają się epoksydami. To doskonały materiał, który po wyschnięciu jest trwały i odporny na ścieranie. Dodatkowo zabezpieczony jeszcze lakierem, tworzy bardzo odporną powierzchnię. Korzystanie z żywicy epoksydowej wymaga na pewno czasu i cierpliwości.

Różne zastosowanie

Z uwagi na właściwości żywicy epoksydowej jest ona wykorzystywana do tworzenia mebli. Sama żywica doskonale zabezpiecza drewno, a możliwość umieszczania drewna w formach o różnym kształcie sprawia, że każdy z tych mebli jest unikatowy. Sama żywica epoksydowa często jest też wykorzystywana jako zabezpieczenie betonowej posadzki. To także coraz częściej pojawiający się materiał, do produkcji biżuterii. W żywicy zatapiane są różne nasiona czy rośliny, i trzeba przyznać, że świetnie to wygląda.

Czy żywica jest trwała?

Żywica epoksydowa po wyschnięciu jest nie tylko materiałem trwałym, ale także odpornym na ścieranie. Żeby ją dodatkowo zabezpieczyć, stosuje się lakier, a czasem specjalną folię, która nie jest widoczna, a zabezpiecza mebel nawet na 10 lat.

Rękodzieło

Ciężko nam na prawdę mówić o meblach, bo wykonanie takich stołów czy stolików to raczej arcydzieło, czy rękodzieło. Unikatowe połączenia, które pozwalają na pokazanie wszystkich walorów drewna, prezentują się niesamowicie. Możliwość doboru różnych kolorów żywicy sprawi, że można puścić wodze fantazji.

Zrób to sam

Żeby samemu zrobić taki mebel, wystarczy odrobina chęci, potrzebne materiały oraz forma. W internecie można znaleźć wiele poradników krok po kroku, dzięki czemu można nie tylko samemu stworzyć mebel, ale także być może znaleźć hobby.

5 thoughts on “Żywica epoksydowa — co to jest?

  1. Pingback: Do czego nie przywiera żywica epoksydowa? Sumerbel

  2. Pingback: Czym różnią się żywice epoksydowe od poliuretanowych? Sumerbel

  3. Pingback: Ile żywicy na stół? Unikalne stoły epoksydowe 2022 r.

  4. Pingback: Co można zrobić z żywicy epoksydowej?🤓 Sumerbel

  5. Pingback: Żywica epoksydowa – jak zacząć pracę z tym materiałem? 🧐

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe