Zastosowanie żywicy epoksydowej

Zastosowanie żywicy epoksydowej

Wykorzystanie żywicy epoksydowej sprawdza się w wielu branżach. Ciężko dziś, patrząc na piękne i unikatowe meble uwierzyć, że początkowo była materiałem do wykonywania posadzek przemysłowych. Obecnie ma bardzo szerokie zastosowania, a ciągle pojawiają się nowe, zaskakujące projekty z jej wykorzystaniem.

Czym jest żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa to najczęściej jedno lub dwuskładnikowa mieszanka, która w swoim składzie ma polifenole, czyli związki chemiczne, które występują w roślinach. W połączeniu z utwardzaczem bardzo szybko zastyga, a praca z nią wymaga wprawy i przede wszystkim cierpliwości. Wielkim plusem żywicy epoksydowej jest to, że choć naturalnie jest przezroczysta, to można ją łączyć z różnymi barwnikami. Pozwala to na tworzenie ciekawych kompozycji, wzorów. Popularne jest także zalewanie żywicą gałązek, liści czy kwiatów. Żywica doskonale je konserwuje, przez co prezentują się pięknie.

Co można zrobić z żywicy epoksydowej?

Jednym z pierwszych zastosowań żywicy epoksydowej były wykonywane z niej posadzki. Zresztą nadal jest to bardziej popularne, a poza garażami czy halami są także wykonywane w salonach, czy łazienkach. Popularne jest wykonywanie jej w kolorze białym lub z domieszką choćby piasku kwarcowego. Tak wykonana powierzchnia prezentuje się niesamowicie elegancko, jest też, bardzo trwała. Żywica jak zastygnie, jest nie tylko odporna na zarysowania, ale też jest bardzo wytrzymałym materiałem.

Niesamowite meble

Jednym z największych atutów mebli z żywicy epoksydowej jest to, że nie ma dwóch takich samych. Są wykonywane z różnych plastrów drewna czy desek, które są umieszczane w formach i zalewane mieszanką żywicy z różnymi barwnikami lub bez. Żywica uwydatnia wszystkie takie elementy jak słoje czy fragmenty kory. Można też podkreślić jego nieregularne kształty, a tak wykonany blat stołu czy stolika będzie pasować do wielu wnętrz. Warto tylko pamiętać, żeby nie kłaść na takich stołach gorących naczyń, warto postawić najpierw podkładkę.

Biżuteria – magia szczegółów

Piękne kwiaty zatopione w żywicy epoksydowej wyglądają obłędnie. Naturalne kolory, zostają podkreślone, a każdy detal jest dobrze widoczny. Ten materiał jest bardzo chętnie wykorzystywany przez rękodzielników. Tworzą z niego biżuterię, a także piękne kompozycje leśne czy kwiatowe, które po zastygnięciu żywicy są pięknym obrazem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe