Fluorescencyjna żywica epoksydowa – czym jest i jak zrobić?

Fluorescencyjna żywica epoksydowa – czym jest i jak zrobić?

Wykorzystanie żywicy epoksydowej znajduje swoje zastosowanie w branży remontowej, meblowej, a także szeroko pojętym rękodziele. Choć sama w sobie jest bezbarwna, to świetnie współpracuje, łącząc się z barwnikami oraz innymi zatopionymi w niej elementami. Powstaje wiele, coraz bardziej pomysłowych projektów z jej wykorzystaniem, a ostatnio króluje ta fluorescencyjna.

Fluorescencyjna żywica – jak ją zrobić?

Sama żywica epoksydowa składa się z polifenoli, oligomerów, epichlorohydryn lub poliglikoli. Podczas ich łączenia zachodzi reakcja chemiczna, dzięki której po wyschnięciu jest to materiał o wysokiej odporności na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Można ją łączyć z różnymi barwnikami, dzięki czemu można tworzyć fantazyjne posadzki 3D, meble z efektem rzeki czy niesamowitą biżuterię. Żywica z połączeniem barwnika fluorescencyjnego pozwala na tworzenie unikatowych przedmiotów.

Jak wygląda proces łączenia?

Praca z żywicą epoksydową, choć nie jest bardzo trudna, to jednak wymaga nieco wprawy i cierpliwości. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nią, to na początek warto popróbować, zalewać mniejsze formy, nim porwiesz się na spore blaty. Aby otrzymać żywicę fluorescencyjną, należy połączyć barwnik przed samym zalaniem. Taka mieszanka ogólnie nie może długo stać nieużywana, po upływie 10-40 minut, jeśli jej nie wykorzystamy, będzie się nadawać do wyrzucenia. Z kolei praca na małych formach, jakie są wykorzystywane do tworzenia rękodzieła, wymagają naprawdę sporego spokoju i pokładów cierpliwości.

Co można z niej zrobić?

Z żywicy epoksydowej z dodatkiem barwnika fluorescencyjnego tworzy się przede wszystkim rękodzieło. Biżuteria taka jak wisiorki czy bransoletki ze świecącymi akcentami prezentują się naprawdę pięknie, są także bardzo oryginalne. Ale z takiej żywicy ze świecącymi barwnikami można także tworzyć obrazy czy ramki, zawieszone na ścianie mogą przedstawiać leśne niebo nocą, a jeśli będą w niej zatopione rośliny, będzie to tworzyło piękną, spójną całość. Ale to jeszcze nie wszystko, bo głośno się zrobiło o tym, że duże formy czy odlane litery mogą być tańszą alternatywą szyldów. To bardzo ciekawe i innowacyjne zastosowanie żywicy epoksydowej.

Nowości z żywicy

Zaczęło się od wykonywania podłóg przemysłowych, ale sama żywica szybko stała się materiałem lubianym przez twórców mebli czy rękodzieła. Z pewnością sam materiał pozwala na tworzenie unikatowych przedmiotów, które pięknie się prezentują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe