Meble z żywicy epoksydowej to prawdziwe unikalne dzieła sztuki. Jednak wiele osób obawia się ich zakupu z uwagi na trwałość. Uspokajamy — sama żywica nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest także trwałym i mocnym materiałem. Poza meblami modne jest także zatapianie w żywicy innych przedmiotów — zasuszonych liści czy gałązek, a wiele osób w ramach hobby próbuje swoich sił w dziełach z żywicy epoksydowej. Do jakich materiałów nie przywiera?
Z czym nie łączyć żywicy epoksydowej?
Żywica epoksydowa to materiał, z którym przy odrobinie cierpliwości raczej każdy sobie poradzi. Warto jednak wiedzieć, że z niektórymi powierzchniami czy materiałami lepiej jej nie łączyć. Chodzi tu przede wszystkim o te, które w swoim składzie zawierają sporą zawartość polietylenu. Są to między innymi skrzynki na butelki, beczki, folia plastikowa. To też odlewy z plastiku jak na przykład deski do krojenia, plastikowe donice czy nawet stoliki ogrodowe. Takich powierzchni nie należy utwardzać żywicą, nie przyniesie oczekiwanych efektów, a samo tworzywo po prostu nie będzie do tego przywierać.
Jak się przygotować do pracy z żywicą epoksydową?
Zanim przystąpimy do pracy z żywicą epoksydową, warto zadbać o odpowiednie miejsce pracy. Powinno być one wolne od kurzu i pyłu, który może unosić się i przylegać do pokrytej żywicą powierzchni. Nikt nie chce przecież blatu, do którego przyklei się masa brudu. Powierzchnia, która będzie pokrywana żywicą epoksydową, musi zostać najpierw umyta i osuszona. To bardzo ważne, ponieważ nakładając żywicę na mokre powierzchnie, może ona nie być tak trwała i może się także odbarwiać.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Mieszając żywicę z utwardzaczem, należy ściśle przestrzegać informacji z instrukcji, a także unikać mieszania produktów od różnych producentów. Czas mieszania też jest nie bez znaczenia. Odpowiednie wymieszanie jest bardzo ważne, inaczej materiał może nie mieć pożądanych właściwości.
Daj sobie czas
Pamiętaj, żeby się nie zniechęcać. Pierwsze prace mogą nie być doskonałe, pamiętaj, że to ma być hobby i miło spędzony czas. Warto zacząć od mniejszych przedmiotów czy powierzchni do pokrycia, zanim porwiemy się na robienie posadzki czy sporych mebli. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanego stolika z pewnością to wszystko wynagrodzi.
Pingback: Czy żywica epoksydowa żółknie? Sumerbel