Praca z żywicą epoksydową to coraz bardziej popularne hobby. Można z jej wykorzystaniem tworzyć piękne rękodzieło — meble, biżuterię, obrazki i wiele innych przedmiotów. Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów żywicy epoksydowej, które mają różne zastosowanie. Na co zwracać uwagę?
Różna grubość zalania
Różne rodzaje żywicy epoksydowej nadają się do różnego rodzaju prac. Dlatego należy zwracać uwagę na ten parametr, bo wybierając żywicę o małej grubości zalania, ciężko będzie wykonać stolik z popularnym motywem, tak zwanej rzeki, czyli kolorowej żywicy pomiędzy dwoma kawałkami drewna. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje żywicy i jej zastosowanie.
- Epidian 652
W przypadku tej żywicy należy przede wszystkim pamiętać, że ma ona jasno słomkowe zabarwienie, jeśli komuś zależy na transparentnym pokryciu, to takiego efektu nie osiągniemy. Za to zdecydowanym plusem jest szybki czas utwardzania. Maksymalna grubość zalania to 5 mm, więc do sporych form nie bardzo się nadaje, może po prostu pękać. Najczęściej używana jest do gruntowania drewna, prostych breloków, podkładek.
- Resoltech WWA
Tu już maksymalna grubość zalania to 100 mm, co pozwala na tworzenie większych prac. Idealnie nadaje się do odlewów różnych figur i form, tworzenia blatów, zalewania desek. Dobrze łączy się z drewnem, kamieniem, metalem, szkłem.
- Epidian Deco K
To właśnie po tą żywicę epoksydowaną sięgają twórcy biżuterii. Jest bardzo prosta w obróbce, a jej krystaliczna barwa doskonale się prezentuje. Maksymalna grubość zalania 45 mm pozwala na tworzenie różnych form.
- Crystalline 940
Dodatkowa ochrona UV zapobiega żółceniu powłoki. Stosowana w zalewaniu kompozycji, utwardzaniu drewna. Stosowana do 10 mm głębokości.
- Techniplast 400 UVLS
Żywica, która jest polecana na start przygody z tym materiałem z uwagi na łatwą obróbkę, a także przystępną cenę. Można ją wykorzystywać do pokrywania desek, stołów, mniejszej biżuterii. Głębokość zalania to 10 mm.
Baw się kolorem
Niezależnie od tego, na jaką żywicę epoksydową zdecydujemy się, można ją dodatkowo uatrakcyjnić o dowolny barwnik. Dzięki temu możliwości tworzenia unikatowych mebli czy biżuterii jest jeszcze więcej. Na sam początek warto pamiętać, żeby raczej wybierać tańsze materiały i te, które łatwo się utwardzają. Dzięki temu można pobawić się kolorami, kształtami i pomysłami.