Rozmowa z klientem

Rozmowa z klientem to początek całego przedsięwzięcia. Jest bardzo ważne, aby podczas rozmowy zebrać jak najwięcej danych o stole, to zaoszczędzi nam błędów na kolejnych etapach prac. Takie „niedogadania” czasem skutkują utratą części pieniędzy z naszego zarobku, gdy okaże się, że:


„Z TEGO, CO PAMIĘTAM TO UMAWIALIŚMY SIĘ NA CZARNĄ ŻYWICĘ TRANSPARENTNĄ, A NIE NA CZARNĄ NIEPRZEŚWITUJĄCĄ?”
„AAA, CZY TO NIE MIAŁ BYĆ POŁYSK ZAMIAST MATU???”
„NA ZDJĘCIU WYDAWAŁ MI SIĘ JAKIŚ WIĘKSZY???”
I tak dalej. . .i tak dalej. . .


Pomijając fakt, że takie wpadki w ogóle nie powinny mieć miejsca. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, jak miało być.. To, o ile właścicielowi nowego stołu nie przeszkadza jakiś szczegół, inny odcień, barwa czy gatunek drewna – to zawsze można się dogadać, proponując rozwiązanie, na przykład w postaci rabatu.
A gdy to nie wchodzi w grę, bo klient zdecydowanie i nieugięcie trwa przy swoim, należy wziąć na siebie przebudowę projektu, tak jak było postanowione na początku. Żeby jednak nie dochodziło do takich sytuacji polecam spisanie prostej umowy, by zawrzeć w niej istotne informacje, takie jak: wymiar, kolor, rodzaj nóg, sposób wykończenia i ewentualnie termin zakończenia.
Oprócz tak oczywistych pytań, ale i bardzo istotnych, jak: wymiar, kolor żywicy, kolor drewna, model nóg/stelaża i rodzaj wykończenia, koniecznie dopytajmy o to:

Jakie są Państwa oczekiwania co do stołu?
Dopytaj, jak klient wyobraża sobie ten stół. Poproś o link do grafiki lub samą grafikę, którą zainspirowali się do stworzenia swojego wymarzonego stołu.

Ile osób będzie zasiadało przy stole?
Doradź praktyczne rozwiązania i zarekomenduj właściwe nogi/stelaż, czyli takie, które nie będą utrudniały gościom zasiadania przy stole naprzeciw siebie i ułatwią wsuwanie krzeseł.

Jaki jest przewidziany Państwa budżet na ten stół?
Ta informacja pozwoli wykluczyć pewne kwestie, takie jak materiał czy sposób wykończenia. Dodatkowo da to pogląd na to, na co możesz sobie pozwolić podczas polecania rozwiązań.

Skąd Państwo do nas dzwonią?
Pozwoli Ci to zaplanować i ocenić koszt transportu stołu.

Czy są jakieś pytania?
Jeśli nic nie przychodzi do głowy Twojemu klientowi, to zawsze jest możliwość dokonania zmian kosmetycznych później.. o ile nie będzie za późno. Też tak się zdarzało.

Bądź cierpliwy.
Klienci drogich stołów często mają wysokie oczekiwania więc ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym. Nie bój się zadawać dodatkowych pytań, by dokładnie zrozumieć ich potrzeby.

Ludzie są różni.
Powinniśmy do klientów podejść z dystansem oraz dużą dozą zrozumienia. Dla obu stron ta sama rzecz albo kolor, wygląda zupełnie inaczej. Czasami sfinalizowanie projektu wymaga wymiany dziesiątek maili i telefonów, a czasem odbywa się to szybko i bez komplikacji.

Projekty kreatywne cieszą się dużym zainteresowaniem. Taki blat to cenna pozycja w naszym portfolio. Dzieła z zatopionymi rekwizytami, takimi jak rurki, szyszki, biżuteria, zabawki czy sztuczne rośliny itd. wyglądają niesamowicie i wymagają poświęcenia większej liczbie roboczogodzin.

Zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe