Zrobienie własnego mebla to nie mała satysfakcja. To też bardzo dobry sposób na odstresowanie się i skupienie tylko na danej czynności. Stoły z żywicy epoksydowej są szalenie modne, ale wiele osób odstraszają wysokie ceny. Jak samemu zrobić stół z żywicy epoksydowej?
Dobór materiału
Pierwszą rzeczą, od której trzeba zacząć, jest odpowiedni dobór materiału. Tu najlepiej sprawdzi się drewno, które będzie wyglądało jak najbardziej naturalnie. To właśnie jest magia żywicy epoksydowej, świetnie podkreśla nieregularne kształty, wypełnia luki, sprawia, że słoje są bardziej widoczne. Bardzo dobrym materiałem na stół będzie drewno z wiązu, dębu czy orzecha. Jednak należy wiedzieć, że takie drewno nie może być zbyt wilgotne, najlepiej, żeby jego poziom wilgoci był maksymalnie na poziomie 12%.
Odpowiednia suchość drewna
Jeśli zdecydujesz się na zrobienie takiego blatu całkowicie samemu, łącznie z przygotowaniem drewna, musisz wiedzieć, że jego suszenie może zająć nawet do roku czasu. Drewno powinno być suszone na powietrzu. Odpowiednia suchość drewna jest ważna z uwagi na większą trwałość i stabilność. Wiele osób to zniechęca i decydują się na zakup już przygotowanego i wysuszonego drewna.
Na co zwracać uwagę?
Wszystkie rysy, pęknięcia, słoje, nierówności są tu zaletą, nie wadą. Jeśli zdecydujemy się na zakup już wysuszonego drewna, postarajmy się, żeby nasz kawałek był jak najbardziej oryginalny. Zanim przystąpimy do prac, drzewo musi się zaaklimatyzować, czyli przyzwyczaić do wilgotności w warsztacie, należy je tam zostawić na 1-2 tygodnie.
Przygotuj kształt
Teraz zaczyna się prawdziwa zabawa. Możesz nadać dowolny kształt. Najciekawiej prezentują się te nieregularne blaty. Możesz też wykonać jeden z najmodniejszych projektów z efektem tak zwanej rzeki. Czyli pomiędzy dwoma kawałkami drewna znajduje się żywica epoksydowa w kolorze turkusu czy granatu, a jej nieregularna linia tworzy coś w rodzaju rzeki. Jednak pamiętaj — zanim zaczniesz pracę na drewnie, warto najpierw poćwiczyć na jakiś mniejszych kawałkach, tak aby nabrać wprawy. Poza tym istnieją różne rodzaje żywicy epoksydowej, które mają różne zastosowania. Warto najpierw sprawdzić, która będzie najlepsza.