Czy żywica epoksydowa wzmacnia drewno?

Moda na meble z żywicy epoksydowej trwa w najlepsze. Dzięki niej kawałek drewna można zamienić w prawdziwe dzieło sztuki. Dla odważniejszych świetną opcją jest sięgnięcie po barwniki, a mocny granat czy turkus niesamowicie komponują się z drewnem. Czy żywica epoksydowa jest trwała?

Czym jest żywica epoksydowa?

Zacznijmy może od tego, czym taka żywica jest. To związek sztucznych tworzyw, które po utwardzeniu staną się właśnie epoksydami. Często jest wykorzystywana jako klej, spoiwa czy do tworzenia powłoki antypoślizgowej. Tego typu żywica jest wykorzystywana nie tylko do tworzenia mebli, ale także w branży biżuteryjnej. Wiele osób tworzy piękne zawieszki czy naszyjniki z kwiatów zatopionych w żywicy epoksydowej. Samo posługiwanie się tym materiałem nie jest szczególnie trudne, wymaga na pewno sporej precyzji i cierpliwości. Jednak każdy może spróbować stworzyć coś przy jej wykorzystaniu.

Trwały materiał

Sama żywica epoksydowa jest materiałem twardym, odpornym na uderzenia, zarysowania i odpornym na wilgoć. Połączenie jej z drewnem nie tylko wzmacnia sam surowiec, ale także pozwala na podkreślenie słojów czy nieregularnych kształtów. To świetne zabezpieczenie oraz możliwość na stworzenie unikalnego mebla.

Na ratunek niedoskonałością

Bardzo często mieszanką żywicy epoksydowej wypełnia się wszystkie luki po zgniłym czy spróchniałym drewnie. Co ważne, samo użycie żywicy epoksydowej zatrzyma też procesy związane z niszczeniem drewna. Poprzez odcięcie powietrza, grzyby i bakterie nie mają jak się dalej rozprzestrzeniać. Przed zalaniem drewna żywicą należy w miarę możliwości usunąć wszystkie zgniłe i naruszone elementy. Generalnie, wszystkie elementy, które nie kruszą się w ręce, powinno dać się wzmocnić za pomocą żywicy.

Kilka warstw

Na pewno w przypadku zalewania konieczne będzie nałożenie kilku warstw żywicy epoksydowej. Przed nakładaniem każdej kolejnej należy poczekać, aż wyschnie. Można posłużyć się suszarką, żeby to przyspieszyć. Na koniec warto zabezpieczyć całość lakierem lub olejem. Dzięki temu drewno zostanie wzmocnione i będzie odporne na uderzenia i zarysowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe