Organizacja.

Ile razy mieliście sytuację, że odrywanie przypominało prawdziwą walkę? Na rynku jest masa środków antyadhezyjnych, które mają nam ułatwić późniejsze oderwanie blatu od ramy. Testowałem wiele z nich. Najlepszym rozwiązaniem okazała się być opcja najtańsza, czyli wazelina techniczna z marketu budowlanego. Rewelacyjne rozwiązanie w kwocie 20 zł, starczy na wiele użyć i raz na zawsze wyeliminuje problem przywierania blatu. Wówczas oderwanie zastygniętego blatu od formy to zabawa. „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu”, żartuję… Przed użyciem wazeliny technicznej podgrzej ją palnikiem lub innym źródłem ognia, żeby ją rozpuścić w celu łatwego rozprowadzenia.

Samo robienie ramy/formy to prosta czynność, która polega na zrobieniu i zabezpieczeniu obszaru, w który będzie wlewana żywica tak, aby możliwie jak najmniej uciekło bokiem przez nieszczelności w naszej konstrukcji.

Są na rynku do kupienia specjalne silikonowe formy, ale ich cena często jest zaporowa. Użycie wazeliny technicznej do wysmarowania wewnętrznych części ramy sprawi, że elementy sklejki, z których zbudujesz ramę, po każdym oderwaniu blatu od ramy będą ciągle nadawały się do ponownego użycia.

Jakiego materiału użyć do zrobienia formy?
Najlepsza do tego oraz wielokrotnego użytku jest czarna śliska płyta (sklejka minimum 18-21mm), ze zbitym od dołu stelażem/ożebrowaniem z drewna, żeby pod naporem masy żywicy i materiału nie wyginała nam się do dołu. Dlaczego sklejka? Bo omawiamy tutaj rozwiązania, które nie wpłyną negatywnie na jakość wykonywanego przez Ciebie stołu, a znacznie obniżą koszty jego budowy. Jeśli jednak wolisz dać za formę tysiąc lub więcej i być bardziej PRO, (zamiast 400 zł za sklejkę i z niej zrobić formę), uznaj ten rozdział za nieistotny.

UWAGA: formę wykonaj z 2cm – owym nadmiarem z każdej strony.
Jak już zbiliśmy naszą formę w całość, musimy ją teraz uszczelnić za pomocą białego akrylu. Jest on tańszy od silikonu sanitarnego, ale równie dobrze uszczelnia szczeliny w naszej formie. Zdecydowanie lepiej od silikonu nadaje się do awaryjnego łatania powstałych wycieków. Klei się do podłoża, doskonale, tamując wyciek.

Jednak, mimo że silikon nie nadaje się do awaryjnego łatania dziur i wycieków żywicy, to odpowiednio dobry silikon, na przykład FIRMA SIKA (niestety dwa razy droższa opcja), jest rewelacyjny do uszczelnienia ramy przed wylaniem. Jest bardzo gęsty i nie przepuszcza ani kropli.

Biały akryl jest bardzo dobry do awaryjnego łatania wycieków i dobrze sprawdzi się przy uszczelnianiu naszej formy.

Sika to znacznie droższy produkt. Nie nadaje się do awaryjnego łatania wycieków za to, jeśli chodzi o uszczelnienie ramy przed zalaniem . . . jest bezkonkurencyjny.

BĄDŹ CZUJNY.
Kiedyś, podczas robienia stołu doszło do niemałego wycieku. Po wylaniu całości blatu i wielokrotnym sprawdzeniu szczelności formy, zakończyłem pracę i poszedłem do domu. Następnego dnia rano wchodzę do pracowni i co widzę? Spora część żywicy (około 7-9 kg), po dłuższym czasie znalazła w końcu ujście i wyciekła na podłogę.

Pamiętaj: Zawsze upewnij się, że Twoja forma jest dobrze zabezpieczona. Wczesne zauważenie wycieku i jego zlikwidowanie zaoszczędzi Ci pieniędzy i czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

netPOINT - sklepy internetowe